< zpět na novinky

aktuality

Vyhlášení cen Sdružení přátel piva

Sdružení přátel piva zveřejňuje výsledky ankety o nejlepší piva a pivovary roku 2023

Zároveň jde o jedinou a nejstarší celorepublikovou pivní soutěž samotných spotřebitelů. Výjimečný je i systém hodnocení, který kombinuje anketní a degustační část, kdy piva s nejvyšším počtem získaných hlasů v rámci ankety postupují do anonymní odborné degustace, ze které vyjde konečné pořadí na prvních místech.

A náš pivovar si odvážel ceny a to:
 
v kategorii Světlé, svrchně kvašené pivo
Kategorie pro všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti (s výjimkou pšeničných piv). Klasickým představitel této kategorie jsou nejrůznější, spíše hořké „ejly“, jako IPA, APA, nověji NE-IPA apod., ale také třeba belgická klášterní piva. Letošním vítězem je patnáctistupňová Baterka (IPA), z Pivovar Volt .
 
v kategorii Minipivovar roku
Kategorie s tímto názvem může vyhlašovat pouze Sdružení přátel piva, a to díky registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. V naší anketě pod pojmem minipivovar rozumíme provoz s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva.
Vítězství v této kategorii je rok od roku obtížnější, protože konkurence se každým rokem výrazně zvyšuje, když se u nás otevírají pravidelně desítky nových minipivovarů ročně. Covid tento trend sice poněkud přibrzdil, ale nezastavil. Letos vzniklo už 20, loni 25 nových provozů, celkové číslo atakuje již hranici 600.
Jak asi víte pivovar Volt byl v letech 2021 a 2022 vítězem této kategorie a letos nám těsně uteklo a skončili jsme na druhém místě, ale i to je skvělý výsledek.
 
Dej Bůh štěstí
Martin Palouš, sládek